Универсален наръчник по словесно майсторство
* Второ издание *
“Изкуството да говорим” е безценен компендиум от съвети, похвати и техники за овладяване на стреса преди публична изява, без значение реч, презентация или работна среща. Включените примерни речи и истории за преразказване ще улеснят подготовката ви, а богатият опит и свежият хумор на Джанър ще Ви убедят, че с правилната нагласа можете да се справите блестящо с всяка поява пред публика.
Тази книга предлага точно това, което сочи заглавието – универсален и подробен наръчник за ораторство и практическа реторика; за малки и големи аудитории, за официални и неофициални случаи. Както при всяко изкуство, съществуват техники и умения, които да усвоите и развиете. Ако следвате съветите в тази книга, ще си спестите много усилия, както и много страдания на вашите слушатели и събеседници.
“Думите в голямото общуване имат стойността на дела. А за делата си човек трябва да се подготвя. Книгата на Гревил Джанър ни учи не само че говоренето е изкуство, а и на това как изглежда работилницата на словото. Колкото по-навътре се навлиза в съдържанието, толкова по-голяма става изненадата, че сериозните постижения се реализират с малки и прости стъпки, с обикновени, но натоварени със заряд думи.” Георги Коритаров, журналист
“Незаменима! Когато говорите пред аудитория, е възможно хората да не запомнят съвсем точно какво сте им казали, но със сигурност ще запомнят как сте ги накарали да се чувстват. И в това е силата на словесното майсторство.
Горещо препоръчвамe раздела „Истории за преразказване”. Хуморът е солта на ораторството и цитатите са напълно приложими.” Почитаемият Майкъл Мартин, член на Парламента, говорител на Камарата на общините
За да успеете в ораторството, трябва да разсъждавате прави. Умът и езикът ви трябва да работят в тандем, докато тялото ви е изправено. Като начало, това включва да осъзнаете, овладеете и контролирате нервите си. Това – „трикът на увереността” – означава да демонстрирате увереност, когато не я изпитвате, а след това да я придобиете.
За да се чувствате уверени, трябва да изглеждате добре. Трябва да познавате изкуството на езика на тялото, на контакта с очи и на преднамерените движения и жестове. Добрите речи трябва да бъдат чути добре – а това изисква продуктивност и проекция на гласа. След като се заемете с тази задача, трябва да комбинирате стила и съдържанието – изпълнение, мислене и реагиране. Да разсъждавате прави, означава да бъдете с повишено внимание и да използвате всички части на тялото и мозъка си едновременно.